{{ site.title }}

Committees, Task Forces & Working Groups


Board Committees and Task Forces

Executive Committee, 2021–2022 (charge)

  • K. Matthew Dames, ARL President (Notre Dame)
  • Susan Parker, ARL Vice President/President-Elect (British Columbia)
  • John Culshaw, ARL Past President  (Iowa)
  • Bob Fox, ARL Treasurer (Louisville)
  • Mary Lee Kennedy, ex officio, non-voting (ARL Executive Director)

Audit Committee (charge)

Code of Conduct Committee (charge)

  • Rhea Ballard-Thrower, Chair (UIC)
    2022
  • John Culshaw (Iowa)
    2022
  • Claire Stewart (Nebraska–Lincoln)
    2022
  • Evviva Weinraub (Buffalo)
    2022
  • Staff Lead:
ARL Allies (charge)

Roster forthcoming

Finance Committee (charge)

  • Bob Fox, ARL Treasurer (Louisville)
    2018–2024
  • Trevor A. Dawes (Delaware)
    2020–2023
  • Robert McDonald (Colorado Boulder)
    2020–2023
  • Staff Lead:

Governance Committee (charge)

  • Robert McDonald, Chair (Colorado Boulder)
    2020–2023
  • John Culshaw (Iowa)
    2017–2022
  • Melissa Just (Saskatchewan)
    2021–2024
  • Lorelei Tanji (UC Irvine)
    2021–2024
  • Staff Lead:

Membership Committee (charge)

  • Joe Lucia, Chair (Temple)
    2019–2022
  • Trevor A. Dawes (Delaware)
    2020–2023
  • Lisa O’Hara (Manitoba)
    2021–2024
  • Constantia Constantinou (member-at-large) (Pennsylvania)
    2021–2024
  • Susan Parker (British Columbia)
    2020–2024
  • Staff Lead:

Membership Model and Financial Framework Task Force (charge)

  • Lorelei Tanji, Chair (UC Irvine)
    2022–2023
  • Trevor A. Dawes (Delaware)
    2022–2023
  • Bob Fox (Louisville)
    2022–2023
  • Robert McDonald (Colorado Boulder)
    2022–2023
  • Staff Lead: 

Nominating Committee (charge)

  • John Culshaw, Chair (Iowa)
    2022
  • Colleen Cook (McGill)
    2022
  • Charles Eckman (Miami)
    2022
  • Athena Jackson (Houston)
    2022
  • Paul Wester (NAL)
    2022

Task Force on Vision, Mission, and Guiding Principles (charge)

  • Susan Parker, Chair (British Columbia)
  • Trevor Dawes (Delaware)
  • Alicia Salaz (Oregon)
  • David Leonard (Boston Public)
  • Paul Wester (NAL)
  • Mary Lee Kennedy (ARL)

Association Committees

Advisory Groups, Task Forces, and Working Groups associated with a particular Association Committee are listed below it. Task Forces have a specific charge for a defined period of time. Advisory Groups and Working Groups have a specific charge and may be ongoing.

Advocacy and Public Policy Committee (charge)

  • Claire Stewart, Chair (Nebraska–Lincoln)
    2019–2022
  • Ann Thornton, Vice-Chair (Columbia)
    2018–2023
  • Greg Cram (New York Public)
    2020–2022
  • Daniel Dollar (Yale)
    2021–2023
  • Maryam Fakouri (Washington)
    2021–2023
  • Irene Herold (Virginia Commonwealth)
    2021–2023
  • Deidra Herring (Ohio State)
    2020–2022
  • Adriene Lim (Maryland)
    2021–2023
  • Rachael Samberg (UC Berkeley)
    2020–2022
  • Steven Smith (Tennessee)
    2021–2023
  • Doug Way (Kentucky)
    2021–2023
  • Susan Haigh, ex officio (CARL)
  • Board Liaison:
    • Robert McDonald (Colorado Boulder)
  • Staff Leads:
ARL/CARL Joint Task Force on Marrakesh Treaty Implementation
(charge)
    • Victoria Owen, Chair (Toronto)
    • Pascal Calarco (Windsor)
    • Greg Cram (New York Public)
    • Susan Haigh (CARL)
    • Joy Kirchner (York)
    • Katherine McColgan (CARL)
    • Lisa O’Hara (Manitoba)
    • Christine Oliver (Ottawa)
    • Judith Russell (Florida)
    • Judy Ruttenberg (ARL)

ARL Learning Network Committee (charge)

  • Barbara Rockenbach, Chair (Yale)
    2020–2022
  • Leslie Sharp, Vice-Chair (Georgia Tech)
    2020–2023
  • Rick Anderson (Brigham Young)
    2020–2022
  • Consuella Askew (Rutgers)
    2021–2023
  • Lisa Carter (Wisconsin–Madison)
    2021–2023
  • Lisa German (Minnesota)
    2020–2022
  • Rebecca Graham (Guelph)
    2021–2023
  • Julie Hannaford (Toronto)
    2021–2023
  • Nandita Mani (UMass Amherst)
    2020–2022
  • Neil Romanosky (Ohio)
    2020–2022
  • Hilary Seo (Iowa State)
    2020–2022
  • Board Liaison:
    • Lorelei Tanji (UC Irvine)
  • Diversity, Equity, and Inclusion Liaison:
    • Jerome Offord, Jr. (Harvard)
  • Staff Lead:
    • DeLa Dos (ARL)
Leadership Fellows Selection Working Group (charge)
    • John Ulmschneider, Chair (ARL)
    • Dale Askey (Alberta)
    • Dennis Clark (Library of Congress)
    • Holly Jeffcoat (Southern Methodist)
    • Tim McGeary (Duke)
    • Elizabeth Mengel (Johns Hopkins)
    • Jerome Offord, Jr. (Harvard)
    • Staff Lead:
      • Mary Lee Kennedy (ARL)
Leadership Fellows Task Force (charge)
    • Hilary Seo, Chair (Iowa State)
    • Erin Ellis (Indiana)
    • Clem Guthro (Hawaii)
    • Julie Hannaford (Toronto)
    • Holly Jeffcoat (Southern Methodist)
    • Jim O’Donnell (Arizona State)
    • Doug Way (Kentucky)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Martha Whitehead (Harvard)
    • Staff Lead:
      • John Ulmschneider (ARL)

Diversity, Equity, and Inclusion Committee (charge)

  • Rhea Ballard-Thrower, Chair (UIC)
    2018–2022
  • Greg Eow, Vice-Chair (CRL)
    2020–2023
  • Dale Askey (Alberta)
    2020–2022
  • Talia Chung (Ottawa)
    2020–2022
  • Diane Dallis-Comentale (Indiana)
    2020–2022
  • Earnstein Dukes (Texas Tech)
    2020–2022
  • Jennifer Garrett (NC State)
    2021–2023
  • Kurt Graham (NARA)
    2020–2022
  • Carrie M. Hackney (Howard)
    2020–2022
  • Jerome Offord, Jr. (Harvard)
    2021–2023
  • Anu Vedantham (Princeton)
    2021–2023
  • Board Liaison:
    • Trevor A. Dawes (Delaware)
  • Staff Lead:
Diversity, Equity, and Inclusion Institute Task Force (charge)
    • DeLa Dos , Chair (ARL)
    • Yolanda Cooper (Case Western)
    • Monica Figueroa (North Carolina)
    • Carol Kassel (New York)
    • Sandra Riggs (Georgia), representing ACRL
    • Kevin Strowder (ALA)
    • Research Scholar:
      • Jung Mi Scoulas
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Kurt Graham (NARA)
Kaleidoscope Program Task Force (charge)
    • Jesus Espinoza, Chair (Michigan)
    • Saira Raza, Vice-Chair (Emory)
    • Lisa Cruces (Texas State)
    • Hana Kim (Toronto)
    • Harvey Long (North Carolina A&T)
    • Diana Park (Oregon State)
    • Ted Quiballo (Northwestern)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Diane Dallis-Comentale (Indiana)
    • Staff Lead:
Kaleidoscope Program Selection Working Group (charge)
    • Jason Alston (Missouri)
    • Lisa Cruces (Texas State)
    • Earnstein Dukes (Texas Tech)
    • Jennifer Gibson (St. Louis County Library)
    • Carrie M. Hackney (Howard)
    • DeLa Dos, Chair (ARL)
Leadership and Career Development Program Task Force (charge)
    • Andrea Malone, Chair (Houston)
    • Tarida Anantachai (NC State)
    • Irene Herold (Virginia Commonwealth)
    • Maha Kumaran (Saskatchewan)
    • Joseph Meisel (Brown)
    • Diversity, Equity, and Inclusion Committee Liaison:
      • Jennifer Garrett (NC State)
    • Staff Lead:
Leadership and Career Development Program Selection Working Group (charge)
    Roster forthcoming.

Member Engagement and Outreach Committee (charge)

  • Evviva Weinraub, Chair (Buffalo)
    2019–2022
  • Anne Langley, Vice-Chair (Connecticut)
    2018–2023
  • Barbara Cavanaugh (Pennsylvania)
    2021–2023
  • Elizabeth Cowell (Santa Cruz)
    2021–2022
  • Lauren Di Monte (Rochester)
    2021–2023
  • Rosalyn Metz (Emory)
    2021–2023
  • Mary-Jo Romaniuk (Calgary)
    2021–2023
  • Shali Zhang (Auburn)
    2020–2022
  • Board Liaison:
    • K. Matthew Dames (Notre Dame)
  • Staff Lead:
Association Meeting Program Planning Task Force (charge)
    • Rick Anderson, Chair (Brigham Young)
    • Clem Guthro (Hawai‘i at Mānoa)
    • Erik Mitchell (UC San Diego)
    • Staff Lead:
Consultative Group to Association Meeting Program Planning Task Force
    • Rhea Ballard-Thrower (UIC)
    • Gwen Bird (Simon Fraser)
    • Irene Herold (VCU)
    • Joe Salem (Duke)
    • Leslie Sharp (Georgia Tech)
    • Claire Stewart (Nebraska–Lincoln)
Arlies Film Festival Working Group (charge)
    • David Banush (South Carolina)
    • Lisa Carter (Wisconsin-Madison)
    • Karen Estlund (Colorado State)
    • Barbara Rockenbach (Yale)
    • Staff Lead:
2022 Fall Forum Task Force (charge)
    • Susan Parker, Chair (British Columbia)
    • Mimi Calter (Washington, St. Louis)
    • Nandita Mani (UMass Amherst)
    • Julie Mitchell (British Columbia)
    • Eamon Tewell (Columbia)
    • Staff Lead:
2022 Julia C. Blixrud Scholarship Selection Committee
      • Jeffrey Belliston (Brigham Young)
      • Katherine Klosek (ARL)
      • Jacquelyn Sundberg (McGill)
      • Shawna Taylor (ARL)
      • Staff Lead:
        • Gary Roebuck (ARL)

Program Strategy Committee (charge)

  • Mary Lee Kennedy, Chair (ARL)
  • Claire Stewart, Advocacy and Public Policy (Nebraska–Lincoln)
  • Barbara Rockenbach, ARL Learning Network (Yale)
  • Rhea Ballard-Thrower, Diversity, Equity, and Inclusion (UIC)
  • Evviva Weinraub Lajoie, Member Engagement and Outreach (Buffalo)
  • Joe Salem, Research and Analytics (Duke)
  • Gwen Bird, Scholars and Scholarship (Simon Fraser)

Research and Analytics Committee (charge)

  • Joe Salem, Chair (Duke)
    2018–2022
  • Erik Mitchell, Vice-Chair (UC San Diego)
    2021–2023
  • Dani Cook (UC San Diego)
    2020–2022
  • Karen Estlund (Colorado State)
    2020–2022
  • Janet Hulm (Ohio)
    2021–2023
  • Athena Jackson (Houston)
    2021–2023
  • Brian Keith (Florida)
    2021–2023
  • Vicky Lebbin (Hawaii)
    2021–2023
  • Leo Lo (New Mexico)
    2021–2023
  • MacKenzie Smith (UC Davis)
    2020–2022
  • Joseph Zucca (Pennsylvania)
    2021–2023
  • Board Liaisons:
    • Melissa Just (Saskatchewan)
  • Staff Lead:
ARL Statistics Survey Revision Task Force (charge)
    • Athena Jackson, Chair (Houston)
    • Don Gilstrap (Alabama)
    • Kat King (Michigan)
    • Steve Mandeville-Gamble (UC Riverside)
    • Beth Namachchivaya (Waterloo)
    • Carisa Polischuk (Saskatchewan)
    • Maurini Strub (Rochester)
    • Cherie Turner (Houston)
    • Staff Lead:

Scholars and Scholarship Committee (charge)

  • Gwen Bird, Chair (Simon Fraser)
    2019–2022
  • Elaine Westbrooks, Vice-Chair (Cornell)
    2019–2023
  • Dianne Babski (NLM)
    2020–2022
  • Jonathan Cain (Columbia)
    2021–2023
  • Elizabeth Lorang (Nebraska–Lincoln)
    2021–2023
  • Jennifer Meehan (Library of Congress)
    2021–2023
  • Cynthia Parr (National Agricultural Library)
    2020–2022
  • Tyler Walters (Virginia Tech)
    2021–2023
  • Martha Whitehead (Harvard)
    2021–2023
  • Kate Zwaard (Library of Congress)
    2020–2022
  • Board Liaison:
    • Lisa O’Hara (Manitoba)
  • Staff Leads:

Joint Initiatives

Association of College & Research Libraries, Association of Research Libraries, the American Library Association’s Office for Diversity, Literacy and Outreach Services, and the Public Library Association Task Force on Building Cultural Proficiencies for Racial Equity Framework

(See more information about the Task Force.)

  • Jennifer Garrett, co-convener (North Carolina State)
  • Marcela Y. Isuster, co-convener (McGill)
  • Tatiana Bryant (Adelphi)
  • Kristyn Caragher (Illinois at Chicago)
  • Jay Dela Cruz (Queens Public Library)
  • Andrew Harbison (The Seattle Public Library)
  • Beatriz Hardy (Salisbury)
  • Lars Klint (Harvard)
  • Pamela McCarter (Charlotte Mecklenburg Library)
  • Teresa Helena Moreno (Illinois at Chicago)
  • Cecilia Salvatore (Dominican)
  • Facilitator:
    • Katherine Skinner (Educopia Institute)
  • Organizational support:
    • Scott Allen (Public Library Association)
    • Kristin Lahurd (Office for Diversity, Literacy and Outreach Services)
    • Allison Payne (Association of College & Research Libraries)
    • Gwendolyn Prellwitz (Office for Diversity, Literacy and Outreach Services)
    • Mark A. Puente (Purdue)—Advisory Capacity
    • DeLa Dos (ARL)

Coalition for Networked Information (CNI) Steering Committee

(See more information about the Steering Committee.)

  • Dale Askey (Alberta), representing ARL
    2021–2024
  • Lisa Carter (Wisconsin-Madison), representing ARL
    2022–2025
  • Daniel Cohen (Northeastern), at large
    2019–2020
  • Mary Lee Kennedy (ARL) ex officio
  • Clifford A. Lynch (CNI) ex officio
  • John O’Brien (EDUCAUSE) ex officio
  • Sharon P. Pitt (Delaware), representing EDUCAUSE
    2018–2021
  • Jenn Stringer (UC Berkeley), representing EDUCAUSE
    2017–2020
  • Ann Thornton (Columbia), representing ARL
    2020–2023
  • Donald J. Waters (Andrew W. Mellon Foundation), at large
    2019–2020

AAU/ARL/AUPresses TOME (Toward an Open Monograph Ecosystem) Initiative Advisory Board

(See more information about this initiative.)

  • Damon Jaggars (Ohio State)
  • Mark Kamlet (Carnegie Mellon)
  • Garrett P. Kiely (University of Chicago Press)
  • Barbara Kline Pope (Johns Hopkins University Press)
  • Erich van Rijn (University of California)
  • Ginny Steel (UCLA)
  • Charles Watkinson (Michigan)
  • Staff Liaisons:
    • Meredith Asbury (AAU)
    • Peter Berkery (AUPresses)
    • Brenna McLaughlin (AUPresses)
    • Judy Ruttenberg (ARL)

ACRL/ALA/ARL Joint Advisory Task Force on IPEDS Academic Libraries Component Definitions, 2019–2022 (charge)

  • Robert Dugan, Co-Chair (West Florida)
  • Erik Mitchell, Co-Chair (UC San Diego)
  • Christopher Cody (Academic Libraries Survey, NCES)
  • Adrian K. Ho (ACRL Academic Library Trends & Statistics Survey Editorial Board, Kentucky)
  • Tabatha Pursley (Florida)
  • Peggy Seiden (Swarthmore)
  • Matthew C. Shaw (ALA Research and Statistics Committee, Ball State)
  • Cynthia K. Steinhoff (Anne Arundel Community College)
  • Staff Liaisons:

ARL-CARL Joint Project Advisory Group on the Role of Research Libraries in Advancing the Research and Learning Mission (charge)

  • John Culshaw (Iowa) Past President, ARL
  • K. Matthew Dames (Notre-Dame) President, ARL
  • Vivian Lewis (McMaster) President, CARL
  • Brett Waytuck (Regina) Vice-President, CARL
  • Staff Leads:

IARLA: International Working Group to Explore the Collaborative Potential of Virtual Reading Rooms (VRRs) and Virtual Teaching Spaces (VTSs)

  • Seth Anderson (Yale University), representing ARL
  • Esmé Cowles (Princeton University Library), representing ARL
  • Victoria Rose Raish (Pennsylvania State University), representing ARL
  • Lynn Benson (University of Otago), representing CAUL
  • Lisa O’Sullivan (University of Melbourne), representing CAUL
  • Mala Scorse (University of Newcastle, Australia), representing CAUL
  • Kim Williams (University of Sydney), representing CAUL
  • Joanne Fitton (University of Leeds Libraries), representing RLUK
  • John Hodgson (The University of Manchester Library), representing RLUK
  • Ian Johnson (Newcastle University), representing RLUK
  • Karen Robson (University of Southampton), representing RLUK
  • Liz Waller (Durham University), representing RLUK
  • Deirdre Wildy (Queen’s University Belfast), representing RLUK
  • Paola Marchionni, representing Jisc
  • Becca Mylton, representing The British Library, UK
  • Tina Horton, representing The National Archives, UK
  • Anne Blacksmith (The Huntington Library), representing OCLC, Research Library Partnership
  • Working group secretariat support:
    • Christina Kamposiori, (RLUK Executive)
    • Matt Greenhall, (RLUK Executive)

Affiliates